Ziua Naţională a României 2017

ARGUMENT:
Ziua Națională a României, aniversată in data de 1 Decembrie, este moment de readucere in memoria colectivă a luptei de veacuri a românilor pentru unitatea si integritatea națională. Poporul român a valorificat conjunctura internațională creată în urma Primului Război Mondial și a știut să se afirme în contextul mișcării de eliberare a popoarelor și al victoriei principiului naționalităților în Europa. 1 Decembrie este Ziua Națională a României, dar și a noastră, a tuturor românilor. Ființa noastră este încărcată de sacrificiul depus de strămoșii noștri pentru a-și apăra țara. Noi suntem datori țării în care ne-am născut și este timpul să învățăm să o prețuim la adevărata ei valoare.

SCOPUL 

- dezvoltarea și consolidarea și manifestarea sentimentului patriotic ;
- îmbogățirea cunoștințelor istorice ;
- înțelegerea faptului că Marea Unire din 1918 a fost și este unul dintre momentele cele mai importante pentru poporul nostru;
- stimularea expresivității prin interpretarea de poezii și cântece și exprimarea imaginației creatoare prin desene, postere și insigne aniversare și eseuri;

Posted in Activitati.